Simptomet e covid-19 jane shume te ndryshme, ne Rusi ato i bëjnë mjeket te gjuhen prej dritaresh!

Te shtunen kjo i paska ndodhur mjekut te trete rus qe ka guxuar te kritikoje institucionet rreth covid-19. Dy kolege te tij qe kan ushtruar kritike te ngjashme kane kercyer poashtu per arsye te pashpjegueshme nga dritaret e spitaleve te Rusise. Dy sosh jane te vdekur dhe i treti i lenduar rende, raporton Moscow Times.

◾ Mjeku i ambulances Aleksandr Shulepov tha ne prill qe po e detyronin te punoje ndonëse ish infektuar ne spital. Te shtunen ai u gjuajt nga dritarja e spitalit dhe u lendua rende.

◾ Shefja e spitalit Jelena Nepomjashtjaja u gjuajt nga dritaret gjate nje mbledhjeje me autoritetet, pasi ish ankuar se personeli i saj nuk ka paisje mbrojtese. Ajo vdiq nga plaget e marra te premten.

◾ Shefja e repartit te emergjences Natalja Lebedeva ishte doktori i pare rus qe u gjuajt nga dritaret e spitalit te vet dhe vdiq. Edhe kjo mbasi u ankua per ndorim (menaxhim) te keq nga autoritetet.

Rusia ka 140 000 te semure dhe numri shtohet rrufeshem, me mbi 10 000 raste te reja perdite. Lexo me shume ketu cnn.it/3dif1am dhe ketu bit.ly/3c6yISz

Kaq sa per idenë se autokracite e diktaturat gjoja qenkan me efikase ne lufte me pandemine.

Nga Shqiptar Oseku