Shërbimi vetëm për tryezën: Kufizimet e reja të Suedisë për baret dhe restorantet

  Johann Carlson, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë së Shëndetit Publik të Suedisë, tha në një konferencë për shtyp se rregullat e reja se si të minimizohet rreziku i koronavirusit pritet të hyjnë në veprim nesër.

“Të gjithë pronarët (restorant, bar, klub nate dhe kafene) duhet të bëjnë një plan se si të kufizojnë përhapjen e infeksionit. Ne do të lejojmë vetëm shërbimin e tryezës së ulur, pa shërbime sportive ose varur në sportelet e barit. Ne gjithashtu po u kërkojmë atyre që të sigurohen ka hapësirë ​​të mjaftueshme midis tabelave dhe kështu me radhë “, tha Carlson.

Nëse një restorant ose bar nuk i zbaton rregullat, ata rrezikojnë të mbyllen.

Suedia më parë ka ndaluar tubimet publike të më shumë se 500 personave, por këto janë kufizimet e para për bare dhe restorante. Sidoqoftë, shumë njerëz kanë zgjedhur të qëndrojnë në shtëpi për të shmangur infeksionin ose përhapjen e virusit te të tjerët, duke bërë që disa restorante të mbyllen për shkak të një rënie të klientëve, por shqetësime janë ngritur edhe për bare dhe restorante të mbushura me njerëz në qytetet më të mëdha.

Ministrja e Shëndetit dhe ceshtjeve Sociale Lena Hallengren u bëri thirrje njerëzve të bëjnë pjesën e tyre për të ndihmuar në rrafshimin e kurbës.

“Unë dua t’ju kujtoj atë që quhet distancim shoqëror,” tha ajo, hera e parë që qeveria suedeze u ka kërkuar njerëzve në përgjithësi të praktikojnë distancimin shoqëror, i cili deri më tani ka qenë i kufizuar në vitet e 70-ta.

“Mbani distancën tuaj, ne zakonisht themi në trafik. Por kjo vlen edhe për jetën shoqërore tani,” tha Hallengren. “Në radhë të parë, përdorni telefon, video chat ose teknologji tjetër, për të mbajtur kontakte me të afërmit dhe miqtë. Kjo vlen veçanërisht për kontaktet me njerëz të moshuar ose njerëz të tjerë që janë veçanërisht të prekshëm.”

Janë ngritur shqetësime edhe për turistët vendas që udhëtojnë në vendpushimet e skive dhe përhapjen e virusit, duke bërë që shumë vendpushime të skive të ndalojnë ski. Pasi takoi autoritetet shëndetësore rajonale në Jämtland, i cili është shtëpia e qytetit të njohur të skive , Agjensia e Shëndetit Publik vendosi të mos mbyllë hotelet.

“Vlerësimi ynë është që masat tona të reja (vetëm lejimi i shërbimeve të tryezave të ulura në bare dhe restorante) do të thotë që skive dhe ashensorët e skive në vetvete nuk shkaktojnë rreziqe dukshëm më të mëdha të infeksionit sesa të qenit jashtë dhe rreth në shoqëri në tërësi,” tha Carlson për Agjensia e lajmeve TT.

Ai dhe Hallengren i nxitën me forcë suedezët që të mos i kalojnë pushimet e ardhshme të Pashkëve duke udhëtuar ose duke vizituar miq dhe të afërm.

Një total prej 2,272 personash ishin diagnostikuar me koronavirus nga ora 02:00 të martën, përfshirë 36 vdekje me moshë mesatare 82 vjeç, sipas azhurnimit të fundit të Agjencisë së Shëndetit Publik.

Një total prej 136 pacientësh janë trajtuar ose janë duke u trajtuar në kujdesin intensiv që nga fillimi i shpërthimit, me një moshë mesatare prej 64.5 (kjo shifër përfshin pacientë që kanë vdekur ose janë shëruar), sipas regjistrit suedez të kujdesit intensiv.

Rritja e pacientëve të kujdesit intensiv që ishin pritur në Stokholm para fundjavës nuk ka ardhur ende, tha zëvendës-epidemiologu shtetëror Anders Wallensten në konferencën e përditshme të Agjencisë së Shëndetit Publik. Spitalet janë nën presion, tha ai, por situata nuk është aq e keqe në këtë fazë siç pritej.

Shumica e rasteve të konfirmuara deri më tani në Suedi janë ende njerëz të moshës rreth 40-70 vjeç, shtoi ai, me relativisht pak infeksione në mesin e të moshuarve, të cilët në përgjithësi preken më keq nga koronavirusi.

Burimi : The Local